انواع خدمات حسابداری

خدمات حسابداری جزو مهم‌ترین نیازهای هر شرکت است. یک شرکت چه بزرگ و چه کوچک، باید یک یا چند نفر را برای رسیدگی به صورت های مالی اساسی استخدام کند. اما گاهی اوقات افراد درون شرکت نمی‌توانند از پس این کار برآیند. به همین دلیل بسیاری از مجموعه‌ها تصمیم می‌گیرند امور حسابداری را به مجموعه‌های دیگر بسپارند یا از یک نرم افزار حسابداری استفاده کنند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم و انواع خدمات مربوط به حسابداری را معرفی می‌کنیم. با ما در موسسه خدمات مالی و حسابداری ترازینه همراه باشید تا با این خدمات آشنا شوید و در صورت لزوم آن را به کارشناسان خبره ما بسپارید.

یک شرکت حسابداری چه خدماتی ارائه می دهد؟

خدمات حسابداری شامل خدمات تخصصی است که در زمینه امور مالی و حسابداری یک شرکت یا کسب‌وکار انجام می‌شود. این خدمات که توسط یک  مشاور مالی ، کارشناس کاربلد یا شرکت حسابداری خبره انجام می‌شود، شامل همه امور مالی و محاسبات اساسی و پیچیده شرکت است. در ادامه انواع این خدمات معرفی و بررسی می‌شود.

حسابداری به طور کلی به دو دسته بُعد موضوعی و نوع ارائه خدمات تقسیم می‌شوند. نوع ارائه خدمات می‌توانند خدمات مشاوره‌ای، اجرایی، پشتیبانی و 360 درجه باشند. سایر انواع نیز در ادامه به عنوان خدمات موضوعی معرفی شده‌اند.

انواع حسابداری به اشکال مختلف

1. خدمات مشاوره‌ای

این نوع خدمات در شرکت‌ها و سازمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خودشان دارای حداقل یک حسابدار هستند یا تیم حسابداری دارند. اما برای مدیریت بهتر امور از مشاوره یا نظارت شرکت‌های حسابداری مختلف استفاده می‌کنند. در این روش خدمات مشاوره‌ای کمک می‌کند تا امور مالی کسب‌وکار بهتر انجام شود. این مشاوره می‌تواند موردی یا کلی باشد. در بعضی مواقع حسابدار مشاور به مجموعه موردنظر فرستاده می‌شود.

خدمات مشاوره حسابداری شامل موارد مختلفی هستند که در زیر به صورت موردی بیان شده‌اند:

2. خدمات پشتیبانی و فنی حسابداری (عملیاتی)

یکی دیگر از انواع خدمات حسابداری، خدمات پشتیبانی یا فنی است. این خدمات شامل اتوماتیک‌سازی امور حسابداری و سیستم‌های مالی در شرکت است. این نوع خدمات با پشتیبانی همراه است و جزئیات زیادی دارد که شرکت های حسابداری آن‌ها را بررسی می‌کند. شرکت‌هایی که نرم‌افزارهای حسابداری ارائه می‌دهند هم جزو این مورد به حساب می‌آیند.

خدمات پشتیبانی و فنی که توسط شرکت ‌های حسابداری انجام می‌شود به صورت زیر است:

3. خدمات اجرایی حسابداری

در این نوع خدمات معمولا تمام امور اجرایی یک مجموعه در زمینه حسابداری به شرکت‌های حسابداری سپرده می شود. البته در برخی مواقع قسمتی از کار به وسیله تیم حسابداری شرکت انجام می‌شود. در اکثر مواقع، در کنار استفاده از خدمات اجرایی، از خدمات عملیاتی و مشاوره هم استفاده می‌شود و یک حسابدار باتجربه و کاربلد به منظور انجام امور مالی فرستاده می‌شود.

برخی از خدمات اجرایی حسابداری به این صورت می‌باشد:

4. خدمات 360 درجه حسابداری

ممکن است برخی از شرکت‌ها خدماتشان را به صورت تخصصی و در یک زمینه انجام دهند. اما گاهی اوقات ترکیبی از خدمات مختلف به مشتریان ارائه می‌شود که به آن خدمات 360 درجه می‌گویند. البته نمی‌توان این نوع خدمات را برای همه شرکت‌ها انجام داد و باید در ابتدا نیاز آن‌ها به درستی بررسی شود.

انواع خدمات حسابداری با موضوعات مختلف

انواع حسابداری با موضوعات مختلف

1. حسابداری مالیاتی

نوع دیگری از خدمات شامل حسابداری مالیاتی است. این نوع خدمات بسیار پیشرفته است و برای انجام آن به علم و تخصص زیادی نیاز است. پس بهتر است از بهترین و معتبرترین موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالیاتی استفاده شود. حسابداری مالیاتی شامل موارد زیر می‌باشد:

2. حسابداری مالی

حسابداری مالی جزو ساده‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین خدمات مالی و حسابداری است. البته این نوع خدمت به توجه و نظارت همیشگی نیاز دارد. حسابدارانی که این کار را انجام می‌دهند به تمامی اصول مربوط به حسابداری اشراف دارند و وظایف زیر را انجام می‌دهند:

3. حسابداری اداری و کارکنان

این نوع خدمات به امور مالی کارکنان و مسائل مربوط به شرکت و اداره مربوط می‌شود. در این نوع خدمت، موارد زیر انجام می‌شود:

4. حسابداری پیمانکاری

حسابداری پیمانکاری یکی از انواع حسابداری که در شرکت‌های پیمانکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم این نوع حسابداری ویژه است و اطلاعات مالی مختلفی در اختیار مدیران و حسابداران قرار می‌دهد. شرکت‌هایی که خدمات حسابداری پیمانکاری انجام می‌دهند باید از قوانین پیمان‌ها، قوانین مالیاتی، فعالیت‌های پیمانکاری ارزی و ... اطلاع کافی داشته باشند.

5. انجام حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی یکی دیگر از شاخه‌های حوزه حسابداری است که توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی و حسابداری انجام می‌شود. در حسابداری صنعتی باید میزان بهای همه محصولات تولیدی صنعتی را محاسبه کرد و در جهت کاهش هزینه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد قیمت‌گذاری محصولات اقدام کرد. این اقدامات می‌تواند توسط یک حسابدار پشتیبان در موسسه ارائه‌دهنده خدمات مربوط به حسابداری انجام شود.

6. انجام خدمات مدیریتی

خدمات مدیریتی، یکی دیگر از انواع خدماتی است که شرکت‌های حسابداری انجام می‌دهند. در این نوع خدمت، از تخصص حسابداری برای اخذ تصمیمات مدیریتی استفاده می‌شود. در واقع از این تخصص برای برخورد عاقلانه با مشکلات شرکت یا سازمان استفاده می‌شود تا راهی مناسب برای دستیابی به اهداف انتخاب شود.
خدمات مدیریتی به صورت زیر می‌باشد:

موسسه حسابداری ترازینه با 15 سال سابقه در امور مالی و حسابداری با بهترین متخصصان حسابداری در تهران آماده ارائه خدمات حسابداری به شما عزیزان هستند.

7. حسابداری عمومی

خدمات عمومی حسابداری شامل خدمات مشاوره، ارائه گزارش‌ها و بررسی سندهای مالی است. انواع مشتریان این نوع خدمات را نیاز دارند و حسابداران عمومی به طیف عظیمی از مشتریان این نوع خدمات را ارائه می‌دهند. ارائه صورت مالی درست و دقیق از وضعیت مالی شرکت توسط حسابداران عمومی انجام می‌شود. حسابداری عمومی به صورت زیر می‌باشد:

8. حسابداری دولتی

در این نوع حسابداری به جمع‌آوری اطلاعات ملی نهادهای دولتی پرداخته می‌شود و گزارش‌های مربوط به آن‌ها تهیه می‌گردد. این گزارش‌ها به منظور تعیین بودجه موردنیاز برای برنامه‌ها و اهداف مختلف تهیه و تنظیم می‌شود. در واقع امور مالی مربوط به یک شرکت دولتی بررسی، طبقه‌بندی شده و خلاصه‌نویسی می‌شود.

9. حسابداری داخلی

خدمات داخلی حسابداری شامل برخورداری از نظام کنترلی می‌باشد که مدیران از این راه می‌توانند روی هزینه‌های داخلی شرکت نظارت کنند. علاوه بر این می‌توان کلیه فعالیت‌های مالی شرکت را کنترل نمود و به همه مدارک مالی و غیر مالی شرکت دسترسی داشت. این نوع خدمات برای جلوگیری از انحرافات و ضررهای مالی در سازمان به وجود آمده است. این نوع خدمات باید کاملا درست و دقیق انجام شود و تحت تاثیر هیچ شخصیت یا ارگان بانفوذی قرار نگیرد. حسابداری داخلی شامل موارد زیر می‌باشد:

بهترین موسسه حسابداری در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

یک شرکت حسابداری خوب باید بتواند در زمینه ارائه صورتهای مالی شرکتها و انجام خدمات خاص بهترین عملکرد را داشته باشد. بهترین موسسه حسابداری تهران ویژگی‌های زیر را دارد:

سابقه‌ عالی در زمینه ارائه خدمات: این مورد برای هر موسسه‌ خدماتی از جمله شرکت‌های حسابداری اهمیت دارد. حتما قبل از انتخاب شرکت، رزومه آن شرکت را ملاحظه کنید تا از انتخاب خود مطمئن شوید.

برخورداری از نیروهای زبده و کاربلد: یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت هر سازمان، نیروهای کاری آن شرکت است. قبل از شروع کار در مورد رزومه و سابقه کاری افراد تحقیق کنید.

استفاده از تکنولوژی روز دنیا: طبیعتا بهترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات حسابداری در تهران باید کاملا به‌روز باشد. اینکه یک شرکت حسابداری با فناوری‌ها و تکنولوژی کامپیوتری آشنایی دارد و چقدر به‌روز است، کمک می‌کند تا پیشرفته بودن آن شرکت یا موسسه را بشناسید.

دقت عمل در انجام کار: دقت و توجه به جزئیات در بررسی صورتهای مالی شرکتها و سایر خدمات اهمیت زیادی دارد. پس قبل از انتخاب از دقت کافی در ارائه گزارش‌ها و صورتهای مالی نمونه مطمئن شوید و بعدا با شرکت موردنظر همکاری کنید.

ابتکار عمل در کار: بهترین موسسه حسابداری تهران فعالیت‌های خود را با نوآوری و خلاقیت انجام می‌دهد. شرکت انتخابی شما باید در مواقع اضطراری و بروز مشکلات مالی خلاقیت داشته باشد و پیشنهادات عالی ارائه دهد. با وجود این نوآوری‌ها است که سازمان و شرکت شما پیشرفت می‌کند.

برخورداری از روابط عمومی عالی: بهترین شرکت حسابداری در تهران باید دارای پرسنلی با روابط عمومی عالی باشد. داشتن ارتباطات قوی و موثر کمک می‌کند کیفیت کار بالاتر برود و موسسه‌ حسابداری راهکارهای بهتری ارائه دهد. در عین حال رضایت مشتری هم بیشتر خواهد بود.

انجام کار به صورت تیمی: هر چقدر توانایی انجام کار تیمی بیشتر باشد، کیفیت کار هم بهتر خواهد بود. این تیم متشکل از اعضای شرکت حسابدار و اعضای شرکت مشتری است.

ارائه خدمات متنوع: شرکتی مناسب است که تمامی خدمات درخواستی مشتریان را انجام دهد. در صورتی که شرکت موردنظر از این جهت مشکلی نداشته باشد، می‌توان به کیفیت کار و توانایی‌های اعضای آن شرکت اعتماد کرد.

برخورداری از نظم: بهترین شرکت حسابداری در تهران شرکتی است که نظم و انضباط کافی داشته باشد و ارتباطات، کارهای قید شده در قرارداد و .. را در زمان درست و طبق قول‌ها ارائه دهد.

لیست خدمات حسابداری در تهران

می‌توانید با توجه به نوع کسب‌وکارتان، خدمات حسابداری موردنظر خود را دریافت کنید. بدین صورت که کارشناسان حسابداری و مالی موسسه ترازینه ابعاد مختلف کسب‌وکارتان را مورد بررسی قرار خواهند داد و سپس خدمات پیشنهادی را به شما ارائه می‌دهند.

موسسه حسابداری ترازینه با متخصصان خبره و کارآمد در زمینه امور حسابداری، خدمات حسابرسی و مالی و داشتن تجربه زیاد در زمینه ارائه خدمات می‌تواند انتخابی عالی برای شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف باشد.

4.7/5 - (11 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments